Pioca gyurusfereg. Gyűrűsférgek törzse
Gyűrűsférgek Az állatvilág evolúciójában az újabb fejlődési szintet a szervek kialakulása, majd egyre bonyolultabbá válása jelenti, mert így növelhető leghatékonyabban az alkalmazkodás, a specializálódás révén. A gyűrűsférgeknek már vannak szerveik, szervrendszereik.

Ez oda vezetett, hogy az ősi gyűrűsférgek már képessé váltak egy új élettér betöltésére, a szárazföldi életre, de még pioca gyurusfereg ma élő szárazföldi leszármazottaik is csak nedves helyeken, talajban élnek.
A férgek közül ebbe a csoportba tartózó állatok a legfejlettebbek, mert valódi testüreggel rendelkeznek és szelvényezettek, de még ősszájuk van.
A gyűrűsférgek eredeti sajátosságai náluk elváltoztak, elmosódtak. Így szelvényességük zavart, testüregrendszerük elnyomott vagy erőteljesen módosult, véredényrendszerük is eltér a többi gyűrűsféregétől.
A szelvényezettség azt jelenti, hogy a főtengely hosszában a testen ismétlődő részek, testszakaszok vannak. Az evolúció során a szelvényezettség először a gyűrűsférgeknél jelent meg a talajban történő mozgáshoz alkalmazkodva.
Külső és belső szelvényezettségük is lehet. A gilisztáknak mindkettő van. A gyűrűsférgek kültakarója hengerhám, amelyet kutikula borít.

A hámsejtek között mirigysejtek vannak, amelyek nyálkát termelnek, így védik az állatot a kiszáradástól. A hám szorosan összenőtt az alatta elhelyezkedő símaizommal: bőrizomtömlőt képez, amellyel pioca gyurusfereg perisztaltikus mozgást tudnak végezni. A hengerhámsejtek alatt egy körkörös, az alatt pedig egy hosszanti izomréteg található.
A gyűrűsférgek
Ha a körkörös izmok húzódnak össze, az állat keskenyebb és hosszabb lesz, ha a hosszanti izmok húzódnak össze, akkor az állat pioca gyurusfereg és vastagabb lesz. Ezután a farki végén levő sertékkel kapaszkodik meg és a körkörös izmait húzza össze, ekkor megnyúlik, hosszú és vékony lesz.

Az előrenyúlt rész újból a feji végen kapaszkodik meg, és kezdődik a folyamat elölről. A földigiliszta korhadékokkal táplálkozik, a piócák többsége vérszívó, de vannak ragadozók is, mint például a lónadály.
Felfedezték a világ legrégibb spermiumát MTI Benjamin Bomfleur, a stockholmi Természettudományi Múzeum munkatársa és nemzetközi kutatócsoportja a Biology Letters című szaklapban mutatta be felfedezését. Nyeregképző férget vizsgáltak A szakértők egy nyeregképző féreg Citellata gubója 1,5 milliméteres szakaszának belső oldalát vizsgálták eletronmikroszkóppal. Eközben fedeztek fel hosszúkás, feltekeredett fonalakat, ostorszerű farokkal rendelkező magvas pálcikákat, pioca gyurusfereg a jellegzetes nyeregképzőféreg-spermium részleteit. Hozzájuk tartozik a pióca és a földigiliszta A nyeregképző férgek ma ismert képviselői az orvosi pióca és földigiliszta.
Tápcsatornájukon két nyílás: a száj- és végbélnyílás van, az emésztés pioca gyurusfereg kívül, a pioca gyurusfereg történik, melynek fala emésztőnedveket termel, ami lebontja a táplálékot és csak a tápanyag molekulák jutnak a vérbe. Háromszakaszos bélcsatornájuk van. A gyűrűsférgek törzsének rendszertani pioca gyurusfereg Osztály: Soksertéjűek Faj: ehető paloló, világító féreg tengerekben élnek Osztály: Nyeregképzők Faj: csővájó féreg, közönséges földigiliszta, trágyagiliszta Alosztály: Piócák nadályok.
- Bevezetés az állattanba | Digitális Tankönyvtár
- Szervezettani jellemzésük Másodlagos testüreggel schizocoeloma rendelkező, triploblasztikus ősszájú állatok, a test újabb szelvényekkel való gyarapodása kaudálisirányban történik.
- Férgek elleni profilaxis felnőttekben
- Férgek, hogyan lehet gyorsan elhozni a bolhákat
- Giardia cdc treatment
- A szelvények úgy fejlődnek, hogy a gyűrűket elválasztó barázdáknak bemetszéseknek megfelelően hártyás válaszfalak, harántsövények dissepimentumok vagy septumok nyomulnak a testüregbe, melyet szintén kamrák hosszanti sorára tagolnak fel.
- A gyűrűsférgek | Pannon Enciklopédia | Kézikönyvtár
- Biológia - évfolyam | Sulinet Tudásbázis